לימודים לתואר שלישי

תואר שלישי מורכב מכמה וכמה שלבים מרכזיים. השלב הראשון, קבלה למרכז אוניברסיטאי לתואר שלישי, השני הגשת הצעת מחקר, השלישי כתיבת המחקר בליווי קורסים משלימים ובהנחיית מרצה מתאים ובשלב רביעי הגנה על עבודת המחקר על כל שלביה וסעיפיה.

עבודת המחקר וכתיבתה מתבצעת בלוח זמנים צפוף יחסית, ההתקדמות, הקשיים, העליות והירידות למיניהן אותם חווה הדוקטורנט (סטודנט לתואר שלישי) במהלך התואר מלויים ומפוקחים כאמור על ידי מי מטעמה של האוניברסיטה (מרצה במעמד דוקטור, פרופסור או אחר) לאורך כל הדרך.

מחובתו של הדוקטורנט להוכיח חדשנות ויצירתיות בנושא המרכזי של המחקר וכן יכולות ניתוח וחקר גבוהות שיציבו בעתיד את עבודת הגמר שלו ברף המאפשר את קבלת התואר דוקטור.

בדרך אל הדוקטורט

סטודנטים בוגרי תואר שני המבקשים להמשיך במסלול הלימודים האקדמאי הלאה אל עבר התואר השלישי זכאים לעשות זאת במספר אוניברסיטאות מוגבל יחסית בישראל, זאת משום שלא כל מוסד אקדמי בארץ זכה באישור המל"ג להכשיר למסלול תואר שלישי (דוקטורט).

שלבי הקבלה למסלול הדוקטורט מורכבים ביותר (בעיקר במקצועות מסויימים כגון משפטים או פסיכולוגיה למשל) ורק מעטים מצליחים מדי שנה לעבור את תנאי הסף ולהפוך לדוקטורנטים מן המניין. עובדה זו יחד עם המספר המוגבל של מוסדות הלימוד המוכשרים בלאו הכי להעניק הכשרה דוקטורנטית הופכים את הקושי לגדול אף יותר.

בפני הסטודנטים המקשים לפנות אל לימודי תואר שלישי שתי אלטרנטיבות מרכזיות, הראשונה לעשות הכל על מנת להיכנס לרשימת ההמתנה ולהתקבל אל המוסד האקדמי במסלול הרגיל. אלטרנטיבה שנייה היא לחפש אחר מסלולי לימוד לתואר שלישי מעבר לים במסגרת תוכניות ייחודיות הפועלות בשיתוף אוניברסיטאות בחו"ל.

ללמוד מעבר לים

במסגרת אותן תוכניות ייחודיות של לימודים לתואר שלישי זוכים הסטודנטים למעמד של דוקטורנטים במגוון רחב מאד של תחומים, ביניהם גם: חינוך, מנהל חינוכי, בריאות, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ומקצועות התרפיה השונים. לרבות גם תארים שלישיים במנהל עסקים, מדעי המחשב, סוציולוגיה משפטים, לימודים בין לאומיים, תקשורת, פילוסופיה והיסטוריה.

הדוקטורנטים משתלבים בתוכנית יחד עם דוקטורנטים זרים ומקומיים אחרים, הלימודים נלמדים בדרך כלל בשפה האנגלית (בהתאם לתקנון המוסד האקדמי). מתקני האוניברסיטה עומדים לרשות הדוקטורנטים הישראלים (ספרייה, מעבדות מחקר, כיתות לימוד, סגל הוראה ומנחים מלווים) כמובן, לליווי וסיוע חיצוני הם זוכים ממרכזי התוכנית ומלוויה בישראל, עד הגשת המחקר וקבלת התואר דוקטור.

המרכז ללימודי תארים גבוהים בחו"ל

בוגרי תואר ראשון ושני המעוניינים להשתלב בלימודי דוקטורט בחו"ל במסגרת תוכנית לימודים ייחודית ובינלאומית מוזמנים ליצור עמנו קשר.