לימודי דוקטורט

תארים אקדמאיים מתקדמים נחשבים כיום לסמלי סטטוס לכל דבר כאשר התואר השלישי "דוקטור", מציב את בעליו בעמדת מפתח בעיקר בעולם האקדמי והמקצועי. את הבחירה במסלול הארוך והמפרך של הדוקטורט עושים סטודנטים רבים מתוך מגוון סיבות, כאשר המובילה בהן היא השאיפה להתברגות טובה יותר בתפקידים שונים בהמשך הקריירה המקצועית.

לאחר שסיימו בהצלחה את התואר הראשון והשני והתקבלו למסלול הדוקטורט היוקרתי משלימים הסטודנטים הבוגרים את הצעד הבא במוסדות אקדמאיים בארץ או בחו"ל, הלימודים נפרשים על פני שנים מספר בהתאם לסוג התואר, לתחום הלימוד ולתנאי האוניברסיטה.

מדי שנה מצטרפים לחוג עילי זה בישראל כמה עשרות דוקטורים חדשים שסיימו בהצלחה את לימודי הדוקטורט שלהם.

בדרך אל הדוקטורט

תנאי הקבלה ללימודי דוקטורט אינם פשוטים, מרבית האוניברסיטאות בארץ ובעולם מציבות רף גבוה במיוחד בפני המבקשים להשתלב בתואר השלישי ודורשות ממוצע ציונים גבוה, סבב ראיונות, מבחני קבלה ותנאים נוספים בהתאם לחוג ולתחום הספציפי. למעשה קבוצות הדוקטורנטים (סטודנטים לתואר דוקטור) בתחומים השונים נוטות להיות מצומצמות ביותר ומונות מדי שנה כמה עשרות סטודנטים בלבד.

בעלי נתוני הפתיחה הללו יכולים כאמור לבחור בין אוניברסיטאות שונות בארץ ובחו"ל בהם קיימים לימודי דוקטורט עם התמחות רלוונטית ותקן פנוי. השוני בין המוסדות השונים לא פעם גדול יחסית, יתרונות וחסרונות מתערבבים להם אלו באלו והבחירה קשה. מכיוון שמדובר במסלול ארוך טווח שיכול להתפרס על חמש שנים ויותר חשוב מאד לקיים התייעצות מקצועית רחבה טרם המעבר לשלבי הרישום המתקדמים.

מסלול דוקטורט, לימודים אקדמאיים באווירה אחרת

מסלולי הדוקטורט אינם זהים והשוני ניכר גם בפן האקדמאי וגם המעשי. כאן המקום להדגיש כי הדרישות אף הן שונות וכן אופיו של המסלול. מסלול לימודי דוקטורט ברפואה (MD) אינו מקביל למסלול לימודי דוקטורט לפילוסופיה (PhD) כמובן. הראשונים דורשים פן מעשי נרחב מאד בעוד השני דורש לימוד עיוני בלבד.

הלימודים אינם זהים ללימודי התואר הראשון או השני וכמעט שאינם דורשים ישיבה באולם הרצאות. לימודי הדוקטורט מעניקים לסטודנט מרחב מחקר לעבודה עצמאית ומתרכזים פחות בפן הקבוצתי.

באופן כללי לאחר הקבלה ללימודי הדוקטורט (ברוב המקצועות ההומניים בעיקר) זוכים הסטודנטים לליווי צמוד של מנחה, לרוב בעל מעמד דוקטור או פרופסור בעצמו. המנחה העוסק באותו התחום ישמש מנטור עבור הדוקטורנט, יפקח על שלבי ההתקדמות של עבודת המחקר שלו, יסייע לו במהלכים השונים ויוודא כי המחקר עצמו והכתיבה של עבודת הדוקטורט נעשית בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

המרכז ללימודי תארים גבוהים בחו"ל

באמצעות מערך של ייעוץ מיקצועי של המרכז ללימודי תארים גבוהים בחו"ל, הדוקטורנטים הישראלים באוניברסיטאות בבריטניה וברומניה זוכים לתמיכה וייעוץ לאורך כל הדרך, משלב המועמדות והקבלה למוסד האקדמי הזר ועד להגשת עבודת הדוקטורט וההגנה עליה. עד כה סיימו מעל 275  בוגרים את הלימודים לדוקטורט באמצעות החברה.

לקבלת מידע נוסף צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם, המרכז ללימודי תארים גבוהים בחו"ל בטלפון מספר:  048363374