אינשטיין 26, חיפה | טלפון: 04-8363374  | פקס: 057-7975262 |  אימייל:  [email protected]

על יאשי וקלוז'

 

יאש וברומנית: Iași היא העיר השנייה בגודלה ברומניה, בירת מחוז מולדובה הרומנית. העיר הייתה בירת נסיכות מולדובה בשנים 1564 - 1859, אחת משתי הבירות של הנסיכויות הרומניות המאוחדות בשנים 1859 - 1862 ובירתה החלופית של רומניה בעת הכיבוש הגרמני של בוקרשט במלחמת העולם הראשונה.

בעיר מספר רב של מוסדות להשכלה גבוהה. אוניברסיטת יאש קרויה כיום על שם הנסיך אלכסנדרו יואן קוזה שייסד אותה בשנת 1860, והיא האוניברסיטההראשונה שקמה ברומניה. ישנם עוד ארבעה מוסדות שמוגדרים כאוניברסיטאות, כמו האוניברסיטה למקצועות הבניין והאוניברסיטה לרפואה על שם גריגורה ט. פופה Gr.T.Popa. חשובה היא גם ה"פוליטכניקה" (בית הספר הפוליטכני) של יאשי, היום קרויה "האוניברסיטה הטכנית".

ביאשי נמצאים פארקים מפורסמים ורחבי ידיים. ביניהם פארק קוֹפוֹאוּ (Copou), הגן הבוטני הססגוני ועוד. "היכל התרבות" (Palatul Culturii – המופיע בתמונה שבתיבת המידע, בצד שמאל), הוא אחד המבנים המרשימים ביותר בעיר. הארמון שימש בזמנו את מושל המחוז ומשמש כיום כמוזיאון ליצירות אמנות של מיטב ציירי רומניה. בכניסה לארמון ניצב פסל של שטפאן הגדול, נסיך מולדובה במאה ה-15, אחד הגיבורים הלאומיים של האזור.

על העיר קלוז'

החל מסוף המאה ה-16 נודעה העיר בעיקר בשמה ההונגרי, Kolozsvár (קולוז'וואר) או בשמה הגרמני Klausenburg (קלאוזנבורג), שכן היא הייתה חלק מנסיכות טרנסילבניה ומממלכת הונגריה, מאוחר יותר מאימפריה האוסטרו־הונגרית ורוב אוכלוסייתה הייתה דוברת הונגרית. לאחר שהעיר עברה לריבונות ממלכת רומניה ב־1918, שוּנה שמה לשם הרומני Cluj (קלוז'). מתוך כוונה לייצג את מקורה העתיק הטרום-הונגרי של העיר, נוסף לה בשנת1974 בימי השלטון של ניקולאה צ'אושסקו שמה הרומי הקדום, אולי ממוצא דאקי, נאפוקה, וכך קיבלה את השם קלוז'-נאפוקה (Cluj-Napoca).

קלוז' כיום היא, למעשה, העיר המרכזית ביותר בטרנסילבניה ואחת הערים הגדולות ברומניה, דבר שגרם לחברות, הייטק, בנקים וכוחות פיננסיים רבים להתמקם בה. למעלה מ־100 חברות טכנולוגיה עילית פועלות בעיר, ושתי אוניברסיטאות גדולות מכשירות גם מהנדסים. כמו כן, בקלוז' פועלים מספר מרכזי קניות גדולים, תחום שהולך ומתפתח בשנים האחרונות ברומניה בכלל ובקלוז' בפרט. מבשלת הבירה המפורסמת "אורסוס" ממוקמת בעיר. בסמוך לה נמצא שדה התעופה הבינלאומי של קלוז'-נאפוקה. טיסות ישירות מישראל לשדה תעופה זה נערכות על ידי חברות הלואו קוסט: וויז אייר ובלו אייר.